piątek, 24 października 2014

Rock na Noc - Adriana Adamowicza audycja niezwykła.


Autorskiej audycji Adriana Adamowicza w Radiu Koszalin zacząłem słuchać w sierpniu 2012 roku. Naprowadził mnie na nią i zainteresował mój dobry znajomy, człowiek dla którego bycie fanem i aktywne wspieranie młodych lub mało znanych, a zasługujących na promocję, artystów to przyjemny obowiązek.
Posłuchałem pierwszy raz i od razu zaplątałem się w "centymetry nocy". Audycja obecna jest na antenie Radia Koszalin od ponad dziesięciu lat. Jej poprzedniczką były Brakujące Litery, których początki to rok 1990. 
Rock na Noc to audycja z muzyką alternatywną, nie zgraną przez stacje radiowe, z dźwiękami, którymi nie rozpieszcza radio na co dzień, ale przede wszystkim z muzyką rockową w szerokim tego słowa znaczeniu. Rockowe dźwięki w Rock na Noc - jak mawia autor - "malują płótno nocy", malują je zawsze w sposób wyjątkowy. W każdej kolejnej audycji odnajduję, odkrywam dla siebie artystę, którego nie znałem, płytę, której nie słyszałem lub którą przeoczyłem. Rock na Noc ma swoje stałe punkty, które prowadzą słuchacza przez trzy godziny programu. Płyta nocy, Rockowe wspomnienia czy Nocny nudziarz - dźwięki z płyty, która uspokaja puls, wycisza noc. W audycji prezentowanych jest bardzo dużo nowych płyt oraz zapowiedzi wydawnictw mających się wkrótce ukazać. W Rock na Noc ważna jest również interakcja ze słuchaczami, której elementem m.in. jest możliwość przesyłania do Redaktora "Muzycznych Cegiełek", utworów będących propozycjami od słuchaczy, które później wplata on w przygotowaną z pietyzmem strukturę audycji. Redaktor Adamowicz w każdym wydaniu poświęca również czas na prezentowanie i promocję młodych wykonawców z regionu, z województwa zachodniopomorskiego. Rozwinięciem tego jest również pomysł Redaktora na organizowanie w stacji Koncertów Unplugged Radia Koszalin, które odbywają się już od kilku lat w Studiu Koncertowo-nagraniowym im. Czesława Niemena. Z sesji tych Radio Koszalin wydaje bardzo ciekawe płyty. 
Atutem audycji jest niewątpliwie osoba prowadzącego, autora, głosu, redaktora Adriana Adamowicza. Jego spokojny, poetycki sposób opowiadania o muzyce, wprowadzania w kolejne, często różniące się poziomem intensywności przekazu nagrania (jeśli już muszę) porównać mogę tylko z Radiową Trójką z lat 80-tych. Jednak sposób prowadzenia audycji i budowania emocji prezentowanymi dźwiękami jest u Adriana Adamowicza jedyny w swoim rodzaju. 
Audycja nadawana jest obecnie we środy od godz. 21 do północy (zmiana od 10 września 2014 r.) Wcześniej rozpoczynała się o godz. 22 z minutami i trwała do godziny pierwszej dnia następnego. Z całą odpowiedzialnością polecam tą piękną, poszerzającą muzyczne horyzonty i kształtującą muzyczny gust audycję.
Zdarzają się bonusowe wydania Rock na Noc w poniedziałki od godz. 21. We czwartki od godz. 20-tej Adrian Adamowicz prowadzi również audycję Na liryczną nutę, stojącą na drugim biegunie jego muzycznych fascynacji, a poświęconą śpiewającym poetom, piosence autorskiej, szantom.

Polecam w internecie:
Strona audycji Rock na Noc na facebook-u.
Radio Koszalin - programy Adriana Adamowicza.
Słuchaj Radia Koszalin on-line.Brak komentarzy: