wtorek, 26 maja 2009

Ulubione miesięczniki muzyczne

W poprzednim miesiącu (kwietniu) mój ulubiony polski periodyk muzyczny Teraz Rock zmienił szatę graficzną. Początkowo patrzyłem na to nowe logo i okładkę z Kings Of Leon sceptycznie, ale to była tylko kwestia przyzwyczajenia do starego loga gazety - teraz uważam, ze pismo ma bardziej nowoczesny, powiem nawet więcej, światowy wygląd.

Teraz Rock-a czytam od początku, czyli od pierwszego numeru Tylko Rocka z Jimy Pagem na okładce (wrzesień 1991) - zmianę nazwy od 2003 roku wymusił konflikt z wydawcą Tylko Rocka, ktory nie chciał oddać praw do nazwy dziennikażom chcacym dalej robić to pismo. Było to dziwne zachowanie wydawnictwa bo nigdy tej nazwy (Tylko Rock) do niczego nowego nie użyło, a Teraz Rock ostatecznie zyskał.

Teraz Rock to magazyn opiniotwórczy, pozwalający poznać wykonawców o których nie usłyszy się w innych mediach, których muzykę puszczają tylko nieliczni dziennikarze muzyczni w nielicznych stacjach radiowych. Teraz Rock to także wielkie nazwiska, założyciele Wiesław Królikowski i Wiesław Weiss, stale współpracujący z gazetą Piotr Kaczkowski oraz wielu znanych twórców polskiego rocka mających swoje stałe rubryki w miesięczniku.

Przed Teraz Rockiem (Tylko Rockiem) czytałem wydawanego przez Agorę Rock N Roll-a. Robili ten miesiacznik, niestety tylko 20 numerów (ostatni ukazal się w sierpniu 1991), Krzysztof Wacławiak, Wojciech Sporek, Filip Łobodziński oraz Jan Skardziński.

Przed Rock N Rollem był NON STOP. Miesięcznik założony przez Pana Andrzeja Tylczyńskiego wychodził w latach 1972 - 1989. Ja zacząłem czytać Non Stop rególarnie od 1981 roku. W piśmie publikowali swoje artykuły: Wojciech Mann (red. nacz. w latach 1983-87), Piotr Kaczkowski, Marek Gaszyński. Papier i szata graficzna były marne -  takie PRL-owskie, zmieniło się to w 1988 roku, wydawca wprowadził kolorową szatę graficzną, redaktorem naczelnym został Zbigniew Hołdys (potem w 1988 wydawał Ultra Szmatę - notabene świetne pismo), Mirosław Makowski odpowiadał za zakręconą grafikę, a artykuły pisali Wojciech Soporek, Filip Łobodziński i Krzysztof Wacławiak i właśnie ci trzej ostatni Panowie powołali w 1990 roku do życia Rock N Roll. 

W latach osiemdziesiątych wychodził również Magazyn Muzyczny, z którym współpracowali Wiesław Weiss i Wiesław Krolikowski i tak kółko się zamyka. Czasopisma te i tworzący je ludzie uksztaltowali gusta moje jak i wielu innych melomanów i fanów muzyki rockowej.

Wszystkiego dobrego dla TERAZ ROCK i jego czytelników.

Linki w temacie:

http://www.terazrock.pl/index.php

http://pracownia52.pl/www/index.php?p=91#more-91

http://pl.wikipedia.org/wiki/Non_Stop

Brak komentarzy: